## Assessments

Professional learning, family engagement, case studies.

NEW EUREKA MATH 2 ® PILOT PACKAGE

Are you looking for new ways to advance equity and build knowledge in your math classroom with high-quality instructional materials? EdReports recently reviewed Eureka Math 2 . Scan the QR code or access the final report .

Check out our special pilot package for only $10 per student.

## Shop Online

SEE THE SCIENCE OF READING IN ACTION

At Great Minds ® , we’re committed to ensuring our curricula are aligned to the latest research on how students best learn to read, write, and build knowledge.

Explore webinars, blogs, research briefs, and more to discover how we incorporate this important body of research.

## Webinar Library

Instructional resources, trending topics, knowledge-building, the science of reading, lesson design, universal design for learning (udl), background knowledge.

Palm Springs, CA

Houston, TX

Columbus, OH

New Orleans, LA

Portland, OR

## Eureka Math Student Materials: Grades K–5

Learn, Practice, Succeed

Learn, Practice, and Succeed from Eureka Math™ offer teachers multiple ways to differentiate instruction, provide extra practice, and assess student learning. These versatile companions to A Story of Units® (Grades K–5) guide teachers in response to intervention (RTI), provide extra practice, and inform instruction.

Also available for Grades 6–8 .

Learn, Practice, Succeed can be purchased all together or bundled in any configuration. Contact your account solutions manager for more information and pricing.

The Learn book serves as a student’s in-class companion where they show their thinking, share what they know, and watch their knowledge build every day!

Application Problems: Problem solving in a real-world context is a daily part of Eureka Math , building student confidence and perseverance as students apply their knowledge in new and varied ways.

Problem Sets : A carefully sequenced Problem Set provides an in-class opportunity for independent work, with multiple entry points for differentiation.

Exit Tickets: These exercises check student understanding, providing the teacher with immediate, valuable evidence of the efficacy of that day’s instruction and informing next steps.

Templates: Learn includes templates for the pictures, reusable models, and data sets that students need for Eureka Math activities.

With Practice , students build competence in newly acquired skills and reinforce previously learned skills in preparation for tomorrow’s lesson. Together, Learn and Practice provide all the print materials a student uses for their core instruction.

Eureka Math contains multiple daily opportunities to build fluency in mathematics . Each is designed with the same notion—growing every student’s ability to use mathematics with ease . Fluency experiences are generally fast-paced and energetic, celebrating improvement and focusing on recognizing patterns and connections within the material.

Eureka Math fluency activities provide differentiated practice through a variety of formats—some are conducted orally, some use manipulatives, others use a personal whiteboard, or a handout and paper-and-pencil format.

Sprints: Sprint fluency activities in Eureka Math Practice build speed and accuracy with already acquired skills. Used when students are nearing optimum proficiency, Sprints leverage tempo to build a low-stakes adrenaline boost that increases memory and recall. Their intentional design makes Sprints inherently differentiated – the problems build from simple to complex, with the first quadrant of problems being the simplest, and each subsequent quadrant adding complexity.

Eureka Math Succeed enables students to work individually toward mastery. Teachers and tutors can use Succeed books from prior grade levels as curriculum-consistent tools for filling gaps in foundational knowledge. Students will thrive and progress more quickly, as familiar models facilitate connections to their current, grade-level content.

Additional Problem Sets: Ideal for Homework or extra practice, these additional problem sets align lesson-by-lesson with what is happening in the classroom. These problems are sequenced from simple-to-complex to naturally scaffold student practice. They align with Eureka Math and use the curriculum’s mathematical models and language, ensuring that students feel the connections and relevance to their daily instruction, whether they are working on foundational skills or getting extra practice on the current topic.

Homework Helpers: Each problem set is accompanied by a Homework Helper, a set of worked examples that illustrate how similar problems are solved. The examples, viewed side by side with the homework, support students as they reinforce the day’s learning. Homework Helpers are also a great way to keep parents informed about math class.

## Bundles and Class Sets Available

Bundle options are available for all of our materials (print, digital, PD, etc.). Prices vary by grade and size of class set. Certain grade-levels do not include all packets due to the nature of the grade-level content. Student workbooks are available in class sets of 20, 25, and 30. Prices vary by size of class set .

## every child is capable of greatness

- Job Openings
- Digital Support
- Print Support
- Media Inquiries

Let’s Connect

- Terms of Service
- Privacy Policy
- System Status
- CA Residents: Do Not Sell My Info

- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy

## Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Answer Key

Engage ny eureka math 5th grade module 2 lesson 15 answer key, eureka math grade 5 module 2 lesson 15 sprint answer key.

Answer: 12 in = 1ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 15 in = 1 ft 3 in, 22 in = 1 ft 10 in, 20 in = 1ft 8 in, 24 in = 2ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 30 in = 2 ft 6 in, 34 in = 2 ft 10 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 37 in = 3 ft 1 in, 46 in = 3 ft 10 in, 40 in = 3 ft 4 in, 48 in = 4 ft, 58 in = 4ft 10 in, 49 in = 4 ft 1 in, 47 = 3 ft 11 in, 50 in = 4 ft 2 in, 12 in = 1 ft.

Answer: 17 in = 1 ft 5 in, 24 in = 2 ft, 28 in = 28 in = 2 ft 4 in, 36 in = 3 ft, 45 in = 3 ft 9 in, 48 in = 4 ft, 59 in = 4ft 11 in, 60 in = 5 ft, 64 in = 5 ft 4 in, 68 in = 5 ft 8 in, 71 in = 5 ft 11 in, 73 in = 6 ft 1 in, 72 in = 6 ft, 80 in = 6 ft 8 in, 84 = 7 ft, 90in = 7 ft 6 in, 96 in = 8 ft, 100 in = 8 ft 4 in, 108 in = 9 ft, 117 in = 9 ft 9 in, 104 in = 8 ft 8 in, 93 in = 7 ft 9 in.

Question 1. 12 in. = ft. in.

Answer: 12 in = 1 ft 0 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert it into feet and inches. 12 in = 1 ft in.

Question 2. 13 in. = 1 ft.1 in.

Answer: 13 in = 1 ft 1 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 13 in = 1 ft 1 in.

Question 3. 14 in. = ft. in.

Answer: 14 in = 1 ft 2 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert in chto feet and inches. 14 in = 1 ft 2 in.

Question 4. 15 in. = ft. in.

Answer: 15 in = 1 ft 3 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 15 in = 1 ft 3 in.

Question 5. 22 in. = ft. in.

Answer: 22 in = 1 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 22 in = 1 ft 10 in.

Question 6. 20 in. = ft. in.

Answer: 20 in = 1 ft 8 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 20 in = 1 ft 8 in.

Question 7. 24 in. = ft. in.

Answer: 24 in = 2 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 24 in = 2 ft.

Question 8. 25 in. = ft. in.

Answer: 25 in = 2 ft 2 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 25 in = 2 ft 2 in.

Question 9. 26 in. = ft. in.

Answer: 26 in = 2 ft 6 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 26 in = 2 ft 6 in.

Question 10. 30 in. = ft. in.

Answer: 30 in = 2 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 30 in = 2 ft 10 in.

Question 11. 34 in. = ft. in.

Answer: 34 in = 2 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 34 in = 2 ft 11 in.

Question 12. 35 in. = ft. in.

Answer: 35 in = 3 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 35 in = 3 ft.

Question 13. 36 in. = ft. in.

Answer: 36 in = 3 ft 1 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 36 in = 3 ft 1 in.

Question 14. 37 in. = ft. in.

Answer: 37 in = 3 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 37 in = 3 ft 10 in.

Question 15. 46 in. = ft. in.

Answer: 46 in = 3 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 46 in = 3 ft 4 in.

Question 16. 40 in. = ft. in.

Answer: 40 in = 4 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 40 in = 4 ft.

Question 17. 48 in. = ft. in.

Answer: 48 in = 4 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 48 in = 4 ft 10 in.

Question 18. 58 in. = ft. in.

Answer: 58 in = 3 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 58 in = 3 ft 11 in.

Question 19. 49 in. = ft. in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 12 in = 1 ft in.

Question 20. 47 in. = ft. in.

Answer: 47 in = 3 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 47 in = 3 ft 11 in.

Question 21. 50 in. = ft. in.

Answer: 50 in = 4 ft 2 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 50 in = 4 ft 2 in.

Question 22. 12 in. = ft. in.

Answer: 12 in = 1 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 12 in = 1 ft.

Question 23. 17 in. = ft. in.

Answer: 17 in = 1 ft 5 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 17 in = 1 ft 5 in.

Question 24. 24 in. = ft. in.

Answer: 24 in = 2 ft 0 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 24 in = 2 ft in.

Question 25. 28 in. = ft. in.

Answer: 28 in = 2 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 28 in = 2 ft 4 in.

Question 26. 36 in. = ft. in.

Answer: 36 in = 3 ft 0 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert into feet and inches. 36 in = 3 ft in.

Question 27. 45 in. = ft. in.

Answer: 45 in = 3 ft 9 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert into feet and inches. 45 in = 3 ft 9 in.

Question 28. 48 in. = ft. in.

Answer: 48 in = 4 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 48 in = 4 ft in.

Question 29. 59 in. = ft. in.

Answer: 59 in = 4 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 59 in = 4 ft 11 in.

Question 30. 60 in. = ft. in.

Answer: 60 in = 5 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 60 in = 5 ft.

Question 31. 64 in. = ft. in.

Answer: 64 in = 5 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 64 in = 5 ft 4 in.

Question 32. 68 in. = ft. in.

Answer: 68 in = 5 ft 8 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 68 in = 5 ft 8 in.

Question 33. 71 in. = ft. in.

Answer: 71 in = 5 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 71 in = 5 ft 11 in.

Question 34. 73 in. = ft. in.

Answer: 73 in = 6 ft 1 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 73 in = 6 ft 1 in.

Question 35. 72 in. = ft. in.

Answer: 72 in = 6 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 72 in = 6 ft.

Question 36. 80 in. = ft. in.

Answer: 80 in = 6 ft 8 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 80 in = 6 ft 8 in.

Question 37. 84 in. = ft. in.

Answer: 84 in = 7 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 84 in = 7 ft in.

Question 38. 90 in. = ft. in.

Answer: 90 in = 7 ft 6 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 90 in = 7 ft 6 in.

Question 39. 96 in. = ft. in.

Answer: 96 in = 8 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 96 in = 8 ft.

Question 40. 100 in. = ft. in.

Answer: 100 in = 8 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 100 in = 8 ft 4 in.

Question 41. 108 in. = ft. in.

Answer: 108 in = 9 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 108 in = 9 ft.

Question 42. 117 in. = ft. in.

Answer: 117 in = 9 ft 9 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 117 in = 9 ft 9 in.

Question 43. 104 in. = ft. in.

Answer: 104 in = 8 ft 8 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 104 in = 8 ft 8 in.

Question 44. 93 in. = ft. in.

Answer: 93 in = 7 ft 9 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 93 in = 7 ft 9 in.

Answer: 120 in = 10 ft, 12 in = 1 ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 20 in = 1 ft 8 in, 22 in = 1 ft 10 in, 24 in = 2 ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 34 in = 2 ft 10 in, 30 in = 2 ft 6 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 46 in = 3 ft 10 in, 37 in = 3 ft 1 in, 40 in = 3 ft 4 in, 48 in = 4 ft, 49 in = 4 ft 1 in, 58 in = 4 ft 10 in, 47 in = 3 ft 11in, 50 in = 4 ft 2 in, 12 in = 1 ft.

Answer: 16 in = 1 ft 4 in, 24 in = 2 ft, 29 in = 2 ft 5 in, 36 in = 3 ft, 42 in = 3 ft 6 in, 48 in = 4 ft, 59 in = 4 ft 11, 60 in = 5 ft, 63 in = 5 ft 3 in, 67 in = 5 ft 5 in, 70 in = 5 ft 10 in, 73 in = 6 ft 1 in, 72 in = 6 ft, 77 in = 6 ft 5 in, 84 in = 7 ft , 89 in = 7 ft 5 in, 96 in = 8 ft, 99 in = 8 ft 3 in, 108 in = 9 ft, 115 in = 9 ft 7 in, 103 in = 8 ft 7 in, 95 in = 7 ft 11 in.

Question 1. 120 in. = ft. in.

Answer: 120 in = 10.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 93 in = 10.

Question 2. 12 in. = ft. in.

Question 3. 13 in. = ft. in.

Question 4. 14 in. = ft. in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 14 in = 1 ft 2 in.

Question 5. 20 in. = ft. in.

Question 6. 22 in. = ft. in.

Answer: 24 in = 2 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 24 in = 2 ft in.

Answer: 25 in = 2 ft 1 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 25 in = 2 ft 1 in.

Answer: 26 in = 2 ft 2 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 26 in = 2 ft 2 in.

Question 10. 34 in. = ft. in.

Answer: 34 in =2 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 34 in = 2 ft 10 in.

Question 11. 30 in. = ft. in.

Answer: 30 in = 2 ft 6 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 30 in = 2 ft 6 in.

Answer: 35 in = 2 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 35 in = 2 ft 11 in.

Answer: 36 in = 3 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 36 in = 3 ft.

Question 14. 46 in. = ft. in.

Answer: 46 in = 3 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 46 in = 3 ft 10 in.

Question 15. 37 in. = ft. in.

Answer: 37 in = 3 ft 1 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 37 in = 3 ft 1 in.

Answer: 40 in = 3 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 40 in = 3 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 48 in = 4 ft in.

Question 18. 49 in. = ft. in.

Answer: 49 in = 4 ft 1 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 49 in = 4 ft 1 in.

Question 19. 58 in. = ft. in.

Answer: 58 in = 4 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 58 in = 4 ft 10 in.

Answer: 12 in = 1 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 12 in = 1 ft in.

Question 23. 16 in. = ft. in.

Answer: 16 in = 1 ft 4 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 16 in = 1 ft 4 in.

Answer: 24 in = 2 ft in.

Question 25. 29 in. = ft. in.

Answer: 29 in = 2 ft 5 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 29 in = 2 ft 5 in.

Answer: 36 in = 3 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 36 in = 3 ft in.

Question 27. 42 in. = ft. in.

Answer: 42 in = 3 ft 6 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 42 in = 3 ft 6 in.

Answer: 48 in = 4 ft.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 48 in = 4 ft.

Answer: 60 in = 5 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 60 in = 5 ft in.

Question 31. 63 in. = ft. in.

Answer: 63 in = 5 ft 3 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 63 in = 5 ft 3 in.

Question 32. 67 in. = ft. in.

Answer: 67 in = 5 ft 5 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 67 in = 5 ft 5 in.

Question 33. 70 in. = ft. in.

Answer: 70 in = 5 ft 10 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 70 in = 5 ft 10 in.

Answer: 72 in = 6 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 72 in = 6 ft in.

Question 36. 77 in. = ft. in.

Answer: 77 in = 6 ft 5 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 77 in = 6 ft 5 in.

Question 38. 89 in. = ft. in.

Answer: 89 in = 7 ft 5 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 89 in = 7 ft 5 in.

Answer: 96 in = 8 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 96 in = 8 ft in.

Question 40. 99 in. = ft. in.

Answer: 99 in = 8 ft 3 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 99 in = 8 ft 3 in.

Answer: 108 in = 9 ft in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 108 in = 9 ft in.

Question 42. 115 in. = ft. in.

Answer: 115 in = 9 ft 7 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 115 in = 9 ft 7 in.

Question 43. 103 in. = ft. in.

Answer: 103 in = 8 ft 7 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 103 in = 8 ft 7 in.

Question 44. 95 in. = ft. in.

Answer: 95 in = 7 ft 11 in.

Explanation: In the above-given question, given that, convert inch to feet and inches. 95 in = 7 ft 11 in.

## Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Problem Set Answer Key

Question 1. Liza’s cat had six kittens! When Liza and her brother weighed all the kittens together, they weighed 4 pounds 2 ounces. Since all the kittens are about the same size, about how many ounces does each kitten weigh?

Answer: The kittens have the size = 66 ounces.

Explanation: In the above-given question, given that, 4 pounds 2 ounces. 4 x 16 + 2. 64 + 2. 66.

Question 2. A container of oregano is 17 pounds heavier than a container of peppercorns. Their total weight is 253 pounds. The peppercorns will be sold in one-ounce bags. How many bags of peppercorns can be made?

Answer: The bags of peppercorns can be made = 14.8 ounces.

Explanation: In the above-given question, given that, 253/17 = 14.8.

Question 3. Each costume needs 46 centimeters of red ribbon and 3 times as much yellow ribbon. What is the total length of ribbon needed for 64 costumes? Express your answer in meters.

Answer: The total length of the ribbon needed for 64 costumes = 8,832 costumes.

Explanation: In the above-given question, given that, Each costume needs 46 centimeters of red ribbon and 3 times as much yellow ribbon. 46 x 3 = 138. 64 x 138 = 8,832 costumes.

Question 4. When making a batch of orange juice for her basketball team, Jackie used 5 times as much water as concentrate. There were 32 more cups of water than concentrate. a. How much juice did she make in all?

Answer: The juice did she make in all = 160 cups.

Explanation: In the above-given question, given that, 32 x 5 = 160.

b. She poured the juice into quart containers. How many containers could she fill?

## Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Exit Ticket Answer Key

Solve. To practice for an Ironman competition, John swam 0.86 kilometer each day for 3 weeks. How many meters did he swim in those 3 weeks?

Answer: The meters did he swim in those 3 weeks = 2.58

Explanation: In the above-given question, given that, John swam 0.86 km each day for 3 weeks. 0.86 x 3 = 2.58.

## Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Homework Answer Key

Question 1. Tia cut a 4-meter 8-centimeter wire into 10 equal pieces. Marta cut a 540-centimeter wire into 9 equal pieces. How much longer is one of Marta’s wires than one of Tia’s?

Answer: The longer is one of Marta’s wires than one of Tia’s = 60.

Explanation: Tia cut a 4-meter 8-centimeter wire into 10 equal pieces. Marta cut a 540-centimeter wire into 9 equal pieces. 540 / 9 = 60. 32/10 = 3.2.

Question 2. Jay needs 19 quarts more paint for the outside of his barn than for the inside. If he uses 107 quarts in all, how many gallons of paint will be used to paint the inside of the barn?

Answer: The gallons of paint will be used to paint the inside of the barn = 26.75 gallons.

Explanation: In the above-given question, given that, Jay needs 19 quarts more paint for the outside of his barn than for the inside. if he uses 107 quarts in all. 107 x 0.25 = 26.75.

Question 3. String A is 35 centimeters long. String B is 5 times as long as String A. Both are necessary to create a decorative bottle. Find the total length of string needed for 17 identical decorative bottles. Express your answer in meters.

Answer: The total length of string needed for 17 identical decorative bottles = 680 bottles.

Explanation: In the above-given question, given that, String A is 35 centimeters long. string B is 5 times as long as string A. 35 + 5 = 40. 40 x 17 = 680 bottles.

Question 4. A pineapple is 7 times as heavy as an orange. The pineapple also weighs 870 grams more than the orange. a. What is the total weight in grams for the pineapple and orange?

Answer: The total weight in grams for the pineapple and orange = 6090 grams.

Explanation: In the above-given question, given that, A pineapple is 7 times as heavy as an orange. the pineapple also weighs 870 grams more than the orange. 870 x 7 = 6090.

b. Express the total weight of the pineapple and orange in kilograms.

Answer: The total weight in grams for the pineapple and orange = 6090000 kg.

Explanation: In the above-given question, given that, A pineapple is 7 times as heavy as an orange. the pineapple also weighs 870 grams more than the orange. 870 x 7 = 6090. 6090 /0.001 = 6090000 kg.

## Leave a Comment Cancel Reply

You must be logged in to post a comment.

module 1 lesson 1 grade 5

## All Formats

Resource types, all resource types, module 1 lesson 1 grade 5.

- Rating Count
- Price (Ascending)
- Price (Descending)
- Most Recent

## Wit and Wisdom Grade 5 Module 1 Lessons 1 -35

## Engage NY Practice Pages- Grade 1 , Module 2, Lessons 1 - 5

## Wit and Wisdom Grade 5 Module 4 Bundle ( Lessons 1 -32)

## Wit and Wisdom Grade 5 Module 3 Bundle ( Lessons 1 -37)

## EUREKA MATH 2nd Grade Module 5 Lessons 1 -10 BUNDLE Slideshow Materials 2015

## HMH Into Reading Writing Workshop Slides First Grade Module 5 Lessons 1 - 15

- Google Slides™

## "The Buffalo Are Back" Activity Packet ( Grade 2, Module 2 Lessons 1 - 5 )

## Wit and Wisdom Grades 3- 5 Module 0 Lessons 1 -6

## Engage NY, 2nd Grade Math, Module 5 , Lessons 1 - 20, PowerPoints, Updated

## Engage NY Practice Pages- Grade 1 , Module 4: Lessons 1 - 5

## Engage NY Practice Pages- Grade 1 , Module 1 , Lessons 1 - 5

## EUREKA MATH 2nd Grade MORE Homework Module 2 Lessons 1 - 5 6 8 10 MD. 1 MD.3

## Engage NY/ Eureka Practice Pages- Grade 1 , Module 6: Lessons 1 - 5

## Fourth Grade Module 5 Lessons 1 -21 (Compatible w/ Eureka Math)

## ReadyGen 2016 Unit 1 Module A - EDITABLE PowerPoint Lessons - Grade 5

## Engage New York / Eureka Grade 3 Module 5 Lessons 1 -30

## Engage New York - 3rd Grade Module 5 : Lessons 1 -30 Flipchart + Powerpoint

## Third Grade Module 5 Lessons 1 -13 (Compatible w/ Eureka Math)

## Wit and Wisdom Grade 5 Module 3 Bundle ( Lessons 1 -16)

## Math Module 4 ( Lessons 1 - 5 ) Power Point for 4th Grade

## BUNDLE: HMH Into Reading Grade 5 Modules 1 - 5 Lesson Slides

## Wit and Wisdom Grade 5 Module 2 Lessons 1 -36

## Wit and Wisdom Guided Powerpoints- Grade 5 Module 1 Lessons 1 -16

## Engage Ny Grade 5 Math Module 1 Spiral Review Sheets All Lessons Up To 14

- Word Document File
- We're hiring
- Help & FAQ
- Privacy policy
- Student privacy
- Terms of service

## IMAGES

## VIDEO

## COMMENTS

Eureka Math Grade 5 Module 1 Lesson 15 Answer Key May 7, 2021 / By Prasanna Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 1 Lesson 15 Answer Key Eureka Math Grade 5 Module 1 Lesson 15 Sprint Answer Key A Multiply by Exponents Answer:- Question 1. 10 × 10 = Answer:- 100 Question 2. 10 2 = Answer:- 100 Question 3. 10 2 × 10 = Answer:- 1000 Question 4.

Grade 5 Module 1 Collapse all Place Value and Decimal Fractions Eureka Essentials: Grade 5 An outline of learning goals, key ideas, pacing suggestions, and more! Fluency Games Teach Eureka Lesson Breakdown Downloadable Resources Teacher editions, student materials, application problems, sprints, etc. Application Problems

Engage NY // Eureka Math Grade 5 Module 1 Lesson 15 Homework. Engage NY // Eureka Math Grade 5 Module 1 Lesson 15 Homework.

0:00 / 24:38 Eureka math grade 5 module 1 lesson 15 homework Mrs. Setness 14.9K subscribers Subscribe 22K views 1 year ago Divide decimals using place value understanding, including...

EngageNY/Eureka Math Grade 5 Module 1 Lesson 15For more Eureka Math (EngageNY) videos and other resources, please visit http://EMBARC.onlinePLEASE leave a me...

1 Learn ♦ Practice ♦ Succeed Eureka Math® student materials for A Story of Units® (K-5) are available in the Learn, Practice, Succeed trio. This series supports differentiation and remediation...

G5-M1-SFA-1.3.1-05.2016 Eureka Math™ Grade 5 Module 1 Student File_A Student Workbook This file contains • G5-M1 Problem Sets • G5-M1 Homework • G5-M1 Templates (including cut outs)1 1Note that not all lessons in this module include templates or cut outs.!!!

Unit 1 Module 1: Place value and decimal fractions Unit 2 Module 2: Multi-digit whole number and decimal fraction operations Unit 3 Module 3: Addition and subtractions of fractions Unit 4 Module 4: Multiplication and division of fractions and decimal fractions Unit 5 Module 5: Addition and multiplication with volume and area

Welcome to. Knowledge on the Go. ™ for Grade 5. Below you will find free video lessons across math, science, and English language arts. We've also included Fluency videos for math so students can get additional practice. Our team of teachers and teacher-writers are recording consistent and coherent daily lessons to provide support for ...

Answer:- 15 x 10 = 150 Explanation:- By multiplying 15 x 10 we will get the result as 150. Question 4. 17 × 10 = Answer:- 17 x 10 = 170 Explanation:- By multiplying 17 x 10 we will get the result as 170. Question 5. 81 × 10 = Answer:- 81 x 10 = 810 Explanation:- By multiplying 81 x 10 we will get the result as 810. Question 6. 10 × 81 =

Module 1: Place Value and Decimal Fractions 1 Lesson 1 Answer Key 5• 1 Lesson 1 Sprint Side A 1. 120 12. 920 23. 340 34. 560 2. 140 13. 180 24. 1,340 35. 4,560

These versatile companions to A Story of Units® (Grades K-5) guide teachers in response to intervention (RTI), provide extra practice, and inform instruction. Also available for Grades 6-8 . Learn, Practice, Succeed can be purchased all together or bundled in any configuration.

Grade 5 Module 1. Eureka Essentials: Grade 5. Fluency Games. Teach Eureka Lesson Breakdown. Downloadable Resources. Application Problems. Application Problems with space for student work and TTS QR Codes. Topic A: Multiplicative Patterns on the Place Valu... Lesson 1. Lesson 2. Lesson 3. Lesson 4. Topic B: Decimal Fractions and Place Value ...

EngageNY/Eureka Math Grade 5 Module 1 Lesson 1For more Eureka Math (EngageNY) videos and other resources, please visit http://EMBARC.onlinePLEASE leave a mes...

Grade 5 Module 5. Topic A: Concepts of Volume. Lesson 1. Lesson 2. Lesson 3. Topic B: Volume and the Operations of Multiplicati... Lesson 4. Lesson 5. Lesson 6.

5th Grade Eureka Math Module 1 Practice Assessments / 3 Tests with Answer Keys. by. Sandra's 2nd Grade Garden. 4.7. (79) $4.00. PDF. Eureka Math / Engage NY end of Module 1 practice assessments. 3 tests mirror the actual format of the assessment. Use them a Math Center, homework or as whole group instruction.

EngageNY/Eureka Math Grade 5 Module 5 Lesson 15For more videos, please visit http://bit.ly/eurekapusdPLEASE leave a message if a video has a technical diffic...

Displaying all worksheets related to - Grade 5 Module1 Lesson 15. Worksheets are Grade 5 module 1 unit 2 table of contents, Grade 5 module 1, Grade 5 module 1, Bridges in mathematics grade 5 unit 1 module 1, Louisiana guide to implementing eureka math grade 5, Grade 5 module 1 cultures in conflict, Mastering 5 grade math volume 1 lesson 1 lesson 1, A story of ratios.

Answer:- 73.6 × 10 = 736 Question 5. 73.6 × 100 = Answer:- 73.6 × 100 = 7360 Question 6. 73.6 × 1,000 = Answer:- 73.6 × 1000 = 73600 Question 7. 0.6 × 10 = Answer:- 0.6 × 10 = 6 Question 8. 0.06 × 10 = Answer:- 0.06 × 10 = 0.6

a. Find the total area of the basil plot. b. Mrs. Johnson puts a fence around the basil. If the fence is 2 ft from the edge of the garden on each side, what is the perimeter of the fence in feet? c. What is the total area, in square feet, that the fence encloses? Answer: a. Given, The measurement of basil plot on each side = 5/9 yard

Grade 5 Module 1 Lesson 1. Displaying all worksheets related to - Grade 5 Module 1 Lesson 1. Worksheets are Grade 5 module 1, Grade 5 module 1 unit 2 table of contents, Grade 5 module 1, Grade 5 module 1, Bridges in mathematics grade 5 unit 1 module 1, Grade 2 module 1, Grade 5 social studies module 1, Mastering 5 grade math volume 1 lesson 1 ...

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Sprint Answer Key. A. Convert Inches to Feet and Inches. Answer: 12 in = 1ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 15 in = 1 ft 3 in, 22 in = 1 ft 10 in, 20 in = 1ft 8 in, 24 in = 2ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 30 in = 2 ft 6 in, 34 in = 2 ft 10 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 37 in = 3 ...

Browse module 1 lesson 1 grade 5 resources on Teachers Pay Teachers, a marketplace trusted by millions of teachers for original educational resources. ... EUREKA MATH 2nd Grade MORE Homework Module 2 Lessons 1-5 6 8 10 MD.1 MD.3. by . elementary REDEFINED. 4.7 (92) $1.50. PDF; ... 2014-15 EDITABLE lesson plans for the Ready Gen program. It ...